Recenzja: Moduły fotowoltaiczne o mocy ponad 500 Wp

Ostatnie badania przeprowadzone przez BloombergNEF wskazują na znaczny spadek wskaźnika LCOE w sektorze energii odnawialnej. W 2020 r. energia słoneczna i wiatrowa jako źródła energii elektrycznej stały się tańsze od węgla wśród światowych prekursorów, takich jak USA, państwa członkowskie UE, Chiny, Indie itp.

Aby nadążyć za tą nową tendencją, producenci stosują większe rozmiary płytek. Pozwala to zwiększyć moc wyjściową z jednego modułu, a tym samym jeszcze bardziej zmniejszyć wskaźnik LCOE. Niniejszy artykuł przedstawia krótki przegląd nowych ultra mocnych modułów fotowoltaicznych wprowadzonych niedawno przez siedmiu producentów z grupy Tier 1.

Producenci modułów o ultra wysokiej mocy z grupy Tier 1

Canadian Solar

1 lipca firma CanadianSolar świętowała Dzień Kanady 2020, wprowadzając nową piątą i szóstą generację modułów słonecznych. 

Kluczowe technologie Canadian Solar to:

        • Zaawansowane podwójne ogniwa z LDS (eliminowaniem niskich uszkodzeń) i MBB (szyną zbiorczą) znacznie zmniejszają ryzyko mikropęknięć ogniw.
        • HTR (taśma typu hetero) + PA (materiał utwardzający) pomagają zmniejszyć odległość między ogniwami z 2 mm do poniżej 0,7 mm. To z kolei zmniejsza lukę między ogniwami o 70% i zwiększa wydajność o 0,6.

Moduły HiKu i BiHiKu 5. generacji oferują moc do 500 W.
HiKu 5: podwójne ogniwa 166 mm z szyną zbiorczą (MBB) i technologią PA.

Moduły HiKu i BiHiKu 6. generacji oferują moc do 590 W.
HiKu 6: podwójne ogniwa 182 mm (M10) z szyną zbiorczą (MBB) i technologią PA.

JA Solar

Firma JA Solar wprowadziła na rynek wielkopowierzchniową serię paneli fotowoltaicznych DEEPBLUE 3.0, która zapewnia moc wyjściową wynoszącą ponad 525 W.

DEEPBLUE 3.0: Płytki wielkopowierzchniowe M10 182 mm x 182 mm z 11 szynami, szkłem Ultra-T oraz technologiami PERCIUM+.

Longi

Firma Longi wprowadziła dwa modele nowego panelu dwustronnego Hi-MO5. Moc wyjściowa wynosi 540 W w przypadku produktu 72-ogniwowego i 495 W w przypadku wersji 66-ogniwowej.

Hi-MO5: płytka M10 182 mm, technika „inteligentnego spawania” w celu zapewnienia połączenia między ogniwami. Technika ta poprawia wydajność o 0,3% w porównaniu ze standardowymi produktami z szynami zbiorczymi i zmniejsza siłę napięcia ogniw o 20%.

Jinko

Firma JinkoSolar wprowadziła nową serię modułów reprezentowaną przez panel 78TW Tiger Pro, który oferuje moc do 580 W mocy wyjściowej. Produkty te wyposażone są w technologię kafelkową Jinko i bazują na monokrystalicznych ogniwach PERC o wydajności 21,4%. Wszystkie moduły tej firmy są dostępne zarówno w wersji mono, jak i w wersji dwustronnej.

Risen

Firma Risen Energy zaprezentowała nowe moduły fotowoltaiczne 500 Wp+ wykonane z dużych płytek M12 210 mm. Firma twierdzi też, że jest w stanie z łatwością osiągnąć 600 Wp przy użyciu panelu z 60 ogniwami. Dodaje również, iż sądzi, że może osiągnąć poziom 625 Wp przy wykorzystaniu ogniw typu n.

Trina

Panele Duomax V i Tallmax V firmy Trina są wyposażone odpowiednio w ramy szklano-szklane lub szklane tylne ścianki. Oba produkty oferują wydajność na poziomie 21% i moc wyjściową 500 W przy użyciu płytki 210 mm (M12) i wielu szyn zbiorczych.

Porównanie

Większe płytki zwiększają moc wyjściową modułu, co w konsekwencji powoduje spadek kosztów BOS i niższy wskaźnik LCOE w przypadku systemów fotowoltaicznych. Oto przegląd różnych rozmiarów płytek i oznaczeń, które są powszechnie stosowane w branży fotowoltaicznej.

Oto podsumowanie wyżej wymienionych modułów o mocy ponad 500 Wp wraz ze znanymi (na dzień dzisiejszy) szczegółami technicznymi.

Bulgaria

Czechy

International

Jordania

Kolumbia

Maroko

Niemcy

Polska

Ukraina

Rumunia

Węgry